Maltepe Belediye Meclisi, 2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak ’ta ve 5 Temmuz 1993’te Erzincan Başbağlar’da yaşanan katliamları kınayarak, ortak tepki gösterdi.

Maltepe Belediye Meclisi temmuz ayının ilk oturumunu, Belediye Başkanı Ali Kılıç başkanlığında gerçekleştirdi. Gündemin görüşülmesine geçilmeden önce söz alan Belediye Başkanı Ali Kılıç, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçilen Ekrem İmamoğlu’nu kutlayarak başladığı konuşmasında, “Kara Kuvvetlerimizin kuruluş yıldönümünü kutluyorum. Ayrıca 2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak Oteli’nde ve hemen arkasından 5 Temmuz 1993’te Başbağlar’da yaşanan katliamları kınıyorum. Milletimizin bir daha böylesi katliamları ve karanlık günleri yaşamamasını diliyorum” dedi. Kılıç’ın konuşması sonrası söz alan AK Partili ve MHP’li meclis üyeleri de, gündeme ilişkin konuşma yapıp, iki katliamı kınadılar.

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNE RAHMET DİLEYİP KATİLLERİNİ LANETLENMELİYDİ.

Ak Parti Meclis Üyesi Sevinç Gül Akdere, mecliste söz alarak “ Arkadaşlar, tüm konuşmacı arkadaşlar konuştu, ancak ben şunu bekledim açıkçası…

 Meclisteki konuşmacılar Bütün şehitlerimizi andı ama önümüzdeki hafta 15 Temmuz Geliyor. 15 Temmuz da Türkiye en zor 48 saatini yaşadı, inşallah bir daha böyle bir yaşamayız. TBMM’miz meclisimizin yani egemenliğimizin kayıtsız şartsız temsili noktasında olan meclisimizin bombalandığını gördük. Bu ömrümüzdeki gördüğümüz en zor zamanlardı ve son 48 Saat’te berbat zamanlardı. 248 şehit verdik. (Allah Rahmet Eylesin)

 Herkes bu konu ile ilgili farklı düşünebilir ama 248 vatandaşımız, ülkemiz adına kendisini tankların önüne atarak şehit oldu. Çok zor zamanlar geçirildi. Bence 15 Temmuz Siyaset üstü olmalı ve 15 Temmuz’u yad ettiğimiz için ve önümüzdeki hafta 15 Temmuz Anması olduğu için meclisimizde bu hafta tatile gireceği için ve bir daha meclis toplanmayacağı için bu konu gündeme gelmeli idi.

15 Temmuz Şehitlerimiz gündeme gelmeli idi. Bu konuyu bahsetmekte bana düştü. Ben bu vesile ile Kurtuluş savaşımızdan bu güne kadar olan tüm şehitlerimizi ve ayrıca 15 Temmuz Şehitlerimizi rahmetle anıyor ve 15 Temmuz 2019 tarihinde de ilçemizde yad edilmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Daha sonra gündemde yer alan 8 teklifin komisyona havalesi ve 1 raporun görüşülmesi, oybirliğiyle kabul edildi.