İstanbul 35.ceza mahkemesi firari Fetö’cü Ali Çelik’in ortağı ya da hissedarı bulunduğu şirketlerinde aralarında bulunduğu ayrı firmaya ilişkin sahiplerine iade edilmelerine yönelik karar bir üst mahkemeden döndü. Firmalardaki kayyumluğa son verecek karara yapılan itirazı değerlendiren İstanbul 36.ağır ceza mahkemesi, kayyum kararlarının kaldırılmasını usul ve yasaya aykırı bularak iptal etti. Mahkeme kayyumluğun devamına hükmetti.

İstanbul 35.ağır ceza mahkemesinin, Azim Gayrimenkul Yatırım A.Ş., Azim Yeminli Mali Müşavirlik ve Denetim Ltd. Şti, Elis Gayrimenkul Sanayi A.Ş., ve Yapı Azim Ortaklık Girişim İşletmesi ile Yapı Yatırım ve Gayrimenkul A.Ş. yönünden verilen kayyum kararlarının kaldırılması yönünde verdiği kamuoyunda şaşkınlık yaratan karara, kayyum şirketlerinin avukatları tarafından itiraz edildi.

İtirazı inceleyen bir üst mahkeme olan İstanbul 36.ağır ceza mahkemesi kararında, yapı yatırım ve gayrimenkul A.Ş. ve Yapı Azim Ortaklık İşletmesi yönünden şirket sahibi ve işletme ortağı olan Ali Çelik hakkında adı geçen mahkemece bir yargılama yapılmadığı, Çelik’in İstanbul 33.ağır ceza mahkemesinde yargılamasının devam ettiği bildirildi.

Mahkeme, tüm bu hususların nazara alarak kayyum kararların kaldırılmasının usul ve yasaya aykırı olduğu anlaşıldığı belirtilerek itirazların kabulüne karar vererek adı geçen 5 şirket yönünden kayyum atama kararlarının aynen devamına karar verdi.