15 Temmuz darbecilerinin İstanbul'daki ilk toplantılarını yaptığı Maltepe 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı’nda 12-13-14 Temmuz 2016'da gerçekleşti. Darbeci Askerlere Maltepe ilçesinden de Bazı İşadamları ve Derneklerin destek vereceği bilgisi edinildi.

Darbeci eski Kurmay Albay Muzaffer Düzenli'nin Ankara'dan gelerek iştirak ettiği toplantıya darbeciler 2. Zırhlı Tugay Komutanı eski Tuğgeneral Özkan Aydoğdu, 1. Ordu Harekât başkanı eski Tuğgeneral Eyyüp Gürler, eski Kurmay Albaylar Mehmet Kapan, Uzay Şahin, Ömer Faruk Özköse, Sadık Cebeci, Rıfkı Keser ile Onur Özden, eski Kurmay Yarbaylar Engin Durmaz, İrfan Arat, Fatih Karakaya ile Şakir Çınar, eski Kurmay Binbaşılar Mehmet Murat Çelebioğlu ile Murat Yanık ve eski Yüzbaşı Mehmet Karabekir katıldı. Kuleli Askeri Lisesi Komutanı eski Albay Mürsel Çıkrıkçı ise sadece 12 Temmuz'da gerçekleşen toplantıda hazır bulundu.

İstanbul'daki faaliyetlere katılmak üzere Ankara’dan gelen Muzaffer Düzenli'nin koordinesinde gerçekleşirken 13 Temmuz'daki toplantıda, birlik komutanları tarafından planlamaya yönelik çalışmaların devam ettiği ve herhangi bir problemin olmadığının ifade edildiği anlatıldı.

Muzaffer Düzenli ve Özkan Aydoğdu'nun önünde iki farklı harita bulunduğu, haritalarındaki bilgileri kontrol edip karşılaştırdıkları, bu eşleşmede ellerindeki haritalarda iptal edilen bölgelerin planlamadan çıkarıldığına İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca darbe girişimi kapsamında hazırlanan iddianamede yer verildi.

Sorumluluk bölgeleri üzerinden birlik komutanları ile görüşmeler yapılarak, darbe faaliyetinin 15 Temmuz gecesi Muzaffer Düzenli tarafından başlatılıp koordine edileceği de Maltepe 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı'ndaki toplantıda kararlaştırıldı.