Av. Kaya suç duyurusunda: “Bilindiği üzere, coronavirüs isimli, öldürücü virüs nedeniyle, neredeyse tüm dünyada ölümler meydana gelmekte, büyük bir infial yaşanmaktadır. Ülkemizde de, bu virüse karşı, devletimiz ve hükümetimiz, her türlü önlemi alınmakta ve her alanda virüsle mücadele edilmektedir, Böylesi büyük bir felaket karşısında, Sağduyu ile hareket edip, yapılan haber ve paylaşımlara azami ölçüde dikkat etmek ve vatandaşlarımızı paniğe sevk edecek, her türlü yalan ve Spekülatif haber ve paylaşımdan kaçınmak gerektiği tartışmasızdır.

Durum böyleyken ve azami derecede Özen gerekirken, kimliği belirsiz şahıs veya şahıslarca, Facebook ve WhatsApp isimli sosyal paylaşım sitelerinde, ekte çıktısını sunduğumuz, "coronavirüs, Türkiye'de hangi ilde çıktı sorusuna, Bakan Koca, Tokat merkez yanıtı verdi, Gece saatlerinde karantinaya alınan hasta, Tokat havaalanından Ankara'ya sevk edildi." şeklinde paylaşım yapılmıştır. İlimizde şu ana kadar, resmi makamlarca açıklanmış herhangi bir coronavirüs Vakası yoktur, Kaldı ki, yeni Tokat havalimanı inşaatı, devam etmekte olup, henüz ulaşıma açık değildir. Yalan ve asparagas haberlerle Vatandaşlarımızın paniğe kapılabileceği de açıktır.

İzah olunan nedenlerle, Facebook've WhatsApp isimli sosyal paylaşım sitelerinde, söz konusu paylaşımları yapan şahıs ya da şahısların tespiti ile haklarında 5237 sayılı TCK 213 (halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit) bilişim suçları ve tespit olunacak suçlardan, Kamu davası ikamesini, Ayrıca paylaşımların durdurulması ve engellenmesi için, gereğinin ifasını arz ve talep ederim. "Dedi.

Yapılan suç duyurusu sonrasında ilgililer hakkında Tokat Cumhuriyet Başsavcılığı'nca soruşturma başlatıldı. “

İŞTE! O PAYLAŞIM