ÖZEL HABER/ÖMER ŞAHİN/İSTANBUL- Görevi kötüye Kullanmak suçlarında haklarında dava açılan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Belediye Başkan Yardımcısı Ali Ekber Asker ve 23 CHP’li Meclis üyelerinin yargılandığı davada karar açıklandı. Meclis Üyeleri beraat etti.

Başkan Kılıç, Yardımcısı Ali Ekber ve 23 meclis üyesi hakkında açılan dava şöyle gelişti.

Maltepe Belediye meclisinin İçkili ruhsat bölgeleri ile ilgili almış olduğu karara Maltepe polisinin içkili ruhsat başvurularına, “Genel güvenlik ve asayiş yönünden Sakıncalıdır” raporu vermesi üzerine 14 Ak Parti Meclis üyesinin yaptığı şikâyet üzerine İçişleri Bakanlığı 4483 sayılı kanun hükümlerine göre ön inceleme yapılmasına gerek olmadığına karar verdi.

 Maltepe Belediyesi Vatandaşlardan gelen yoğun talep üzerine 11.07.2014 tarih ve 182 sayılı yazı ile içkili ruhsat almak isteyenlerin  mekânları ile ilgili 2005/9207 sayılı işyeri açma ve çalıştırma ruhsatlarına ilişkin yönetmeliğin 29. Maddesi uyarınca Maltepe İlçe Emniyet Müdürlüğünden  belirlenen yerlerin kontrol edilerek güvenlik ve asayiş yönünden uygun olup, olmadığı istenmiş, Maltepe İlçe Emniyet Müdürlüğü ise belirlenen alanların “Genel Güvenlik ve Asayiş Yönünden Sakıncalıdır.” Raporu verdi. Ancak Maltepe Belediye Meclisi Polis Raporunu dikkate almaksızın ilgili yerlere içki ruhsatı verilmesi için kararı oy çokluğu ile meclisten geçirdi.

UYGUN DEĞİLDİR

Alkol satışına sınırlama getiren ve 11 Haziran 2013’te yürürlüğe giren 4250 sayılı kanun, yeni açılacak içkili mekânlara, eğitim ve ibadet yeri gibi yerlere en az 100 metre mesafede olma şartı ile birlikte belediye ve il özel idarelerinin ruhsat vermeden önce kolluk kuvvetinin görüşünü alma şartını da getirmişti.

Yasa gereği içkili ruhsat başvuruları için Maltepe İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne 11.07.2014 tarih ve 182 sayı yazı ile görüş soran Maltepe  Belediyesi, bunlardan 8 cadde ve sokak  için 100 metre şartına uymaması nedeni ile , “Genel güvenlik ve Asayiş Yönünden Uygun Değildir” yanıtını aldı.

Maltepe İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden, Maltepe  Belediyesi’ne gönderilen yazılarda, “Tahkikatı istenilen adreslerde belirlenen yerlerin büyük kısmının ikamet alanlardan oluşması, herhangi bir içkili mekânın bulunmaması, ufak çaplı cafelerin bulunduğu, ayrıca Halk Eğitim Merkezinin, hemen Küçükyalı caddesinin başlangıç kısmında bulunmasından dolayı ve Kız Meslek Lisesine yakın olmalarından dolayı, Akşam Sanat Okulu olduğundan hafta içi ve hafta sonları öğrencilerin mevcut bu güzergâhları kullandıklarından dolayı Genel Güvenlik ve Asayiş yönünden uygun değildir” denildi. Maltepe polisinin Bu karara rağmen İçkili yerlerle ilgili maddeyi Maltepe Belediye meclisinden oy çokluğu ile geçti.

Ak Partinin 14 Belediye meclis üyesi ise “Maltepe belediye başkanlığınca Maltepe kaymakamlığına yazılan 11/07/2014 tarih ve 182 sayılı yazı gereği 22/01/2002 onay tarihli Maltepe ilçe emniyet Müdürlüğü tarafından tanzim edilen içkili ruhsatlar krokisine eklenmesi istenen yerlerin Maltepe İlçe Emniyet Müdürlüğünün Genel güvenlik ve asayiş yönünden sakınca olmadığına dair kararı olmaksızın bu yerlerin içkili yerler krokisine eklenmesine dair 05/12/2014 tarihli 2014/126 sayılı Maltepe Belediyesi meclis kararı alanların İş yeri açma ve çalışma ruhsatlarına ilişkin yönetmeliğe aykırı işlem yaptıkları iddiası ile Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI ÖN İNCELEME VERMEDİ.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığının 08.08.2015 tarih ve 2015/2490 sayılı yazısı üzerine İstanbul Valiliğinin 08.05.02015 tarih ve 26560 sayılı araştırma raporuna göre içkili yer bölgesi tespit edilecek yerleri belirlemek belediyeye ait olduğu, Belediye Meclis Kararı bulunduğu anlaşıldığından Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Başkan yardımcısı Ali Ekber Asker ve 23 Belediye Meclis üyesi hakkında İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk İmzası ile 4483 sayılı Kanun hükümlerine göre ön inceleme Yapılmasına gerek olmadığına iddiaların işleme konulmamasına karar verdi.

AK PARTİ DANIŞTAYA GİTTİ.

Bu Kararın ardından Ak Parti Meclis Üyeleri Kararı Danıştay’a götürdü ve Danıştay yargılamanın önünü açtı. Anadolu Adliyesi 39. Asliye’de bugünkü görülen duruşmada karar açıklandı.

MECLİS ÜYELERİ BERAAT ETTİ.

Mahkeme heyeti, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Başkan Yardımcısı Ali Ekber Asker ve 23 CHP meclis üyesi hakkında beraat kararı verdi.

BELEDİYE BAŞKANI ALİ KILIÇ’IN SAVUNMASI ŞOK ETTİ.

Aynı davadan yargılanan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın daha önceden yapmış olduğu savunmada mecliste bulunmadığını alınan meclis kararında kendisinin bulunmadığını açıkladı. Başkanın bu savunması birçok CHP’li tarafından tepki çekti.

MALTEPE BELEDİYESİ ESKİ MECLİS ÜYELERİNİ SAVUNMADI

Bugünkü görülen duruşmada Maltepe Belediye Başkanı ve Maltepe’den herhangi bir yetkilinin ve hukuk işleri sorumlularının duruşma gününde meclis üyelerinin yanında yer almadığı görüldü.

Bazı CHP’liler ve vatandaşlar Şu anda görev yapan meclis üyelerine seslenerek, ‘görevinizi hukuk kuralları dâhilinde yapın. Bir Başkasının emir eri olmayın. Yarın Öbür gün sizleri kimse savunmaz. Ortada kalmayın’ uyarısı yaptı.