Maltepe Belediyesi, ilçe Sınırları İçerisinde Muhtelif Yerlerde 3194 Sayılı İmar Kanunu 32.Madde Gereğince Ruhsatsız ve/veya Ruhsata Aykırı Kaçak İnşaat yapanlarla ilgili yıkım kararı aldı.

Belediye, yıkılacak olan kaçak yapılarla ilgili ihaleye çıktı. 18.12.2019 tarih ve 2019/614061 kayıt numarası ile çıkılan ihalede toplamda 10.637,59 m3.lük kaçak inşaat yıkılacak.

Konunun uzman kişilerinden edindiğimiz bilgilere göre de bu İhale ya iptal olur ya da ihaleye katılım olmaz denildi. Sebep olarak ta Belediyelerin genellikle kaçak yapılarla ilgili yapı tutanağı tutarak kaçağa göz yumduğu devamında ise ilgili yapı sahibi hakında TCK’a göre Savcılığa suç duyurusunda bulunduğu belirtildi. Ancak Savcılık sonrası mahkemenin yaptığı araştırmalar sonucunda Kaçak binaların yıkılması gerektiği ilgili belediyeye tebliğinden sonra belediyelerin kaçak yapıları yıkmadığı, yıkım için toplu ihale yaptırdığı ihaleye de katılım olmadığından iptal edildiği aslında prosedür uygulanmak istendiğini belirtti.

Bakalım, Maltepe Belediyesi 18.12.2019 tarihindeki ihaleyi yapıp kaçak binaları yıkacak mı? Yoksa İhaleyi İptal edip Prosedürü mü? Yerine getirecek.

Takipte kalalım…