MALTEPE Belediyesi'nin geçtiğimiz yıl yaptığı Mal alım işi ihalesinde işi alanın Maltepe Belediye Başkan Yardımcısı Yahya Han’ın akrabası ve bayisi olduğu ortaya çıktı.

Maltepe Belediye Başkan Yardımcısı aynı zamanda Forsa Kâğıtçılık adlı firmanın sahibi olan İş insanı Yahya Han’ın Maltepe’de bulunan akrabası ve bayisi aracılığı ile Maltepe Belediye Başkanlığına Kamu İhale Kurumu 22 d maddesi ile malzeme sattı. Olay 2019 Denetim raporlarında ortaya çıktı.

AK Parti Maltepe Belediye meclis üyesi ve Denetim Komisyonu üyesi Ufuk Yıldız, Belediye meclisinde yaptığı konuşmada “11.11.2019 yılında Maltepe Belediye Başkanlığı Kreş Müdürlüğü KİK’in 22 d maddesine göre mal alımı yapıyor. Mal alımı yapmış olduğu şirket Maltepe Belediyesinin CHP’li Meclis Üyesi ve aynı zamanda Yürütmede görevi bulunan Belediye Başkan Yardımcısıdır. İsmi de Yahya Han’dır” diye konuştu. Ak Partili meclis üyesi Ufuk Yıldız’ın konuşmasına Belediye Başkan Yardımcısı müdahale etti. Yahya Han, “Benim 500’ün üzerinde bayim var, ihaleye giremezmi” dedi.

Müdahale sonrasında Ak Parti Maltepe Belediye Meclis Üyesi Ufuk Yıldız.; “Başkan size bir şey sormak istiyorum. Bu Şirket Akrabanız mı? Değil mi? Diye sordu. Soru karşısında ne yapacağını şaşıran Maltepe Belediye Başkan Yardımcısı Yahya Han,; Akrabam değil, Bacanağımın eniştesi cevabını verdi.”

Maltepe Belediye Başkan Yardımcısı Yahya Han’ın sahibi olduğu Forsa Kâğıtçılık adlı firmanın ürünerini Maltepe Bayisi ve aynı zamanda Belediye Başkan Yardımcısının akrabası olduğu iddia edilen firma “Sezgin Kağıt ve Ambalaj San. Ve Tic. Ltd. Şti.”

Bu firma Maltepe Belediyesi Kreş Müdürlüğüne KİK'in 22 d maddesi ile 11.11.2019 tarihinde 163089 fatura no ile 94.646.12 TL.lik bedelle malzemeleri verdi.