Haber/Ömer Şahin/İstanbul- İstanbul Maltepe İlçesinde vatandaşları huzursuz eden havai fişek atanlarla ilgili Maltepe Kaymakamı Meftun Dallı, Sosyal medya hesabından uyarılarda bulundu.

Dallı, Sosyal Medya hesabından yaptığı uyarılarda şöyle dedi;

“Havai fişek atan değerli hemşehrilerim,

Bu havai fişekleri, düğün veya bayram olmadığı halde, niye atıyorsunuz? Gece vakti insanları niçin rahatsız ediyor, huzurlarını kaçırıyorsunuz? Varsa sevinilecek bir şey, bilelim, hep birlikte sevinelim. Yoksa sizin için ne yapabiliriz?”

Konu ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Kaymakam Dallı, “Gürültüye sebep olanlara özellikle havai fişek atanlara çevre kanuna göre de cezai işlem uygulanacağını kaydederek gürültüye af olmayacağını söyledi.

İster düğün ister asker uğurlaması olsun, korna, konvoy, havai fişek gibi gürültüye sebep olan herkese cezai işlem gerçekleştireceğiz. Havai fişek atanlara normal kabahatler kanunun dışında, çevre kanuna göre de işlem yapacağız. Amacımız ceza yazmak değil, gecenin geç saatlerinde vatandaşları rahatsız edilmesinin önüne geçmek” ifadelerini kullandı.

BELGESİZ HAVAİ FİŞEK ATAN YANDI! 

Öte yandan, Piroteknik madde olarak adlandırılan hava fişek atmak için düğün sahibinin en az birgün önceden bu işi bilen bir sorumlu (A sınıfı ateşleyici yeterlilik belgesi bulunan en az bir ateşleyici) göstererek mülki amirlikten izin alması gerekiyor. Havai fişek atıldığında düğün sahibi gelen güvenlik güçlerine önceden bildirdiği "havai fişek ateşleyicisini" gösteremezse hakkında işlem yapılacak.