İstanbul’daki seçimlerle ilgili gözlerin çevrildiği Yüksek Seçim Kurulu, Türkiye genelindeki olağan itirazlarla ilgili kararlarını dün açıkladı. YSK, İstanbul’daki sayım işleminin bitmesinin ardından, kent için nihai kararını açıklayacak. Birleştirme tutanaklarının hazırlanmasından sonra, olağanüstü itiraz süreci başlayacak. 

Gerekçe: Tam kanunsuzluk 

Seçim Kanunu'nun 130’uncu maddesi kapsamında yapılacak olan olağanüstü itirazda, AK Parti “tam kanunsuzluk” gerekçesiyle seçimlerin yenilenmesini isteyecek. AK Parti yasa gereği bu başvurusunu, 7 gün içinde yapacak.  

3 gün içinde karar 

Başvurunun ardından Kurul, 3 gün içinde olağanüstü itirazı karara bağlayacak. AK Parti başvurusunda yasanın açık hükmüne rağmen sandık başkanlığı kriteri taşımayan isimleri tek tek belirtecek. Yapılan incelemede devlet memuru olmadığı halde görevlendirilen sandık başkanlarının bilgileri de sunulacak. 

Geçersiz sayılan oylar 

AK Parti’nin İstanbul adayı Binali Yıldırım’a verilen binlerce oyun haksız şekilde nasıl “geçersiz” sayıldığı ortaya konulacak. Bu usulsüzlüklerin tümü ilgili seçim kurulları tarafından yapılan inceleme ve yeniden sayımlar için kanıt olarak gösterilecek. YSK’nın içtihatlarına göre 'olağanüstü itiraz' üzerine seçimlerin yenilenmesi kararı verilebilmesi için “öne sürülen iddiaların somut verilere dayanması” ve “bu iddiaların seçmen sayısı bazında sonuca etkili olması” gerekiyor. 

Organize seçmen kaydırma 

İtirazda “ilçelere organize seçmen kaydırma” usulsüzlüğü de belgelendirilecek. YSK’nın daha önceki yıllarda iptal kararı verdiği seçimler de emsal gösterilecek. YSK, 2002 Milletvekili Seçiminde Siirt, 2014 Yerel Seçiminde ise Yalova ve Ağrı’da iptal kararı vermişti. YSK bu seçimlerde karar gerekçesini, seçim sonuçlarını etkileyecek boyuttaki usulsüzlüklere dayandırmıştı.