Hak İş Konfederasyonuna bağlı Özel Güvenlik ve Koruma İşçileri Sendikasına üye 301 güvenlik görevlisinin işten çıkarılması ile ilgili olarak İşten atılan işçiler İBB önünde eyleme başladı. Öz-Güvensen sendikası da işçilere destek vererek haksız işten çıkarmalara karşı İBB’nin bu yanlıştan derhal dönmesi gerektiğini paylaşmıştı.

Sendikadan Yapılan Açıklamada Şöyle Dendi.

Özel Güvenlik ve Koruma işçileri Sendikası Genel Sekreteri Hasan Koç tarafından gazetemize yapılan açıklamalarda “İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinde çalışan 310 kişi Güvenlik Görevlisi olmak üzere 1310 çalışanın iş akitleri işverenden gelen bir mesajla haksız ve hukuksuz bir şekilde feshedilmiştir.

Emek örgütü olarak, dün olduğu gibi bugün de emeğe ve emekçiye gelen her türlü haksızlığa ve hukuksuzluğa karşı mücadelemiz açık ve net bir şekilde sürecektir.

Sayın belediye başkanı, aday tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada biz emeğin karşılığını veren bir anlayıştan geliyoruz. Emek sosyal demokrat belediyeciliğin ana unsurudur diyordu. Şimdi sayın başkana bu sözlerini bir kez daha hatırlatıyoruz. İstanbul’a 24 saat hizmet eden, gece-gündüz, kar-kış demeden çalışan, sadece ekmekleri, gelecekleri için alın teri döken işçilerimize emekçilerimize işten çıkarma uygulaması hukiki ve yasal olmadığını bir kez daha ifade ediyoruz. Mücadele etmek bizim temel görevimizdir. Bizim amacımız ekmeğimiz, aşımız ve geleceğimizdir.

Her türlü yasal hukuki girişim ve demokratik haklarımızı kullanmaktan asla çekinmeyeceğiz. Sonuna kadar arkadaşlarımızın haklı mücadelelerinde yanlarında olacağız. Bu yanlış uygulamadan bir an evvel geri dönülmesini ve iş akitleri feshedilen arkadaşlarımızın işlerinin başına dönmesini bekliyoruz.