Sultanbeyli kent meydanında yüksek bedelli tapu rayiç fiyatlarını protesto eden Sultanbeyli halkı basın açıklaması akabinde Sultanbeyli Belediye Başkanlığına yürüdü. Belediye önünde toplanan ve Başkan Hüseyin Keskin’den açıklama bekleyen vatandaşlar, Başkan Keskin’i karşılarında göremeyince Başkan Keskin’i istifaya davet etti.  

Sultanbeyli Belediye Başkanlığı önünde tapu eylemi yapan vatandaşlara karşı Sultanbeyli Belediye Başkan Yardımcısı Faruk Lafçı ve Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Dinç ve diğer yetkililer karşıladı. Eylem karşısında bir açıklama yapan Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Dinç; “eylemin Sultanbeyli’deki bazı siyasetçiler tarafından kurgulandığını öne sürerek vatandaşların galeyana gelmemesi konusunda uyardı. Dinç, yapılan eylem sizi hiçbir şekilde çözüme ulaştırmayacaktır” dedi.

Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin hisseli parsellerle ilgili yaptığı açıklamada;

“Hiçbir sorun olmadan hisseli parsellerin hak sahiplerine devrinin devam ettiğini ifade eden Başkan Keskin, Sultanbeyli’nin önündeki en büyük engeli aştığını söyleyerek, “110 yıllık konuyu el birliğiyle çözdük. Tebligatları hak sahiplerine ulaştırmaya devam ediyoruz. Tebligatın ardından başvuru yapanlar imarlı ifrazlı tapularını alıyor.

Rayiç bedellerin 2012 yılındaki 2B bedelleri baz alınarak oluştuğunu vurgulayan Başkan Keskin, “Geçmişte de dediğimiz gibi, halkımızın lehine olan her adımı attık ve bu şekilde hızla ilerlemeye devam ediyoruz. Hisseli parsellerin bedelleri günümüz şartlarından ziyade 2012 yılındaki 2B fiyatları baz alınarak ortaya çıktı. Böylece güncel satış rayiçlerine oranla halkımızın lehine daha makul rakamlar oluştu.” dedi.

Diğer taraftan arsası 400 m² ve altında olanlara indirim imkanı verildiğini ifade eden Başkan Keskin, “Peşin ödemelerde ise %20 oranında indirim hakkı doğuyor. Tebligatı yapılan bedellere de tüm indirimler uygulandı. Ayrıca tebligat sonrası hak sahiplerinin 1 yıl süreyle başvuru imkânı bulunuyor ve 5 yılda taksitli şekilde ödeme yapılabiliyor.” dedi.

Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’in yaptığı açıklamalar sonrasında paraları ödeyemeyeck durumda olan vatandaşlar bir araya gelip örgütlenerek Sultanbeyli Belediye Başkanlığı önünde eylem yaptı.