habermarmara34 @ gmail.com

Değerli okuyucularımız, bu yazımızda biraz Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç beyi çekiştireceğim, böyle söyledim ya çekiştirmek falan, Ali Bey şu an kulaklarımı çınlattı herhalde, şöyle bir söz duyuyorum.

 “Dedikodularla işim olmaz”.

Neyse, bizde kendisine soralım o zaman “gerçekleri siz anlatın” 10 ya da 15 gün nerelerdeydiniz. Ülkenin en önemli zamanlarında neden görevinizin başında değildiniz. Neden kayıplardaydınız?

Bu konuları yazımızın sonlarına doğru değineceğim,

Şimdilik, biraz Belediyecilikle ilgili birkaç kelam edelim,

Ülke siyasetinde neyin ne zaman yapılacağı konusunda daima sürprizler vardır. İlçe Belediye Başkanlığı seçimler öncesi iyi ancak seçimlerden sonra da beklenmeyen sürprizlerle karşılaşabiliriz. Belediye kuruluşlarının gerçek görevleri nedir bir bakalım ama önce şunu söylemek gerekiyor, yeni yasalarla belediyelerin görevleri fazlalaşmakla birlikte önemleri de bir hayli artmıştır, işte bu nedenle artık belediye ve belediye başkanlıkları asla hafife alınamayacak, Rastgele ve klişeleşmiş görev ve yetkilere son verilecek, gerçek bir idare mekanizması ve idarecilik sistemi olmaksızın eski alışkanlıklarla ve rastgele kişiliklerle işlerin yürümediği görülecektir.

Nedir belediyenin, belediye başkanlarının şimdiye kadar olan mutat görev ve yetkileri, bundan sonra ne olması gerekiyor.

İsterseniz önce belediyelerden başlayalım:

Belediyeler kentin alt yapısıyla ilgilenirler. Kanalizasyon, şehir içi yollarla başlayan görevleri çöp toplama, temizlik, itfaiye, zabıta hizmetleri ve halk sağlığını korumak için alınan tedbirlerle devam eder. Belediyelerin görevleri bittimi hayır, şehir içinde imar ile ilgili izin ve belgeler vermek birlikte ekonomi işleri de belediyelerin kontrolündedir.  Fiyatları ve ücreti tespit etmek, hal, Pazar yeri açmak, sanayi bölgeleri oluşturmak, eğitim vermek, kurslar ve kütüphane açmak, sağlık hizmetleri, dini görevler, nikâh işleri, ucuz konut, şehir içi ulaşım ve sosyal alanlar belediyelerin olmazsa olmazıdır.

Tam da burada Başkan Ali Kılıç’a diyelim ki; Belediye Başkan adayı iken kendinizi seçmene bırakmadan önce şahsınızla ile ilgili özeleştiri yapmışsınızdır umarım. Bu günlere kadar yaptığınız hizmetler sadece çevrenize, önemli bir hizmetinizi bir duyan ya da gören var mı?

Çevrenizdekiler mahalle olarak, teşkilat olarak halk olarak hizmet bekleyecek, teşkilatta bir takım sıkıntılar dururken teşkilatın sorunları çözülmezken işte şimdi bu nedenle soruyorum Siz nerelerdeydiniz.

Belediye başkanlarının görevlerine bakalım: başkanlar teşkilatın en üst amiridir, ama elbette ki uygun olana, yakışana, layık olanlar için. Teşkilatı sevk ve idare etmek, hakkını, menfaatlerini korumak, gerekli yerlerde belediyeyi temsil etmek, meclis ve encümene başkanlık etmek, karar uygulamak, personeli atamak, her şeyden önemlisi de halkın huzurunu, esenliğini, sağlamak ve mutluluğu için gereken önlemi almak.

Başkan, belediyeye ait kuruluş ve işletmeleri denetler ve yine daha önemlisi belediye başkanı görevi süresinde siyaset yapmaz, siyasette görev almaz, ancak (bizdeki uygulamada ne yazık ki bunun tam tersidir)

Bunlar bu güne kadar olan uygulamalar belediyelerin ve belediye başkanlarının yasal veyahut teamüller gereği görevlerdir ancak yine bilinmeli ki yeni yasalar gereği hem görevler, hem de mesuliyeti ağırlaşıyor, 5 yıllık görevleriniz esnasında ve şu ana kadar ki görevlerinizde, şöyle arkanıza  dönüp bir baktınız mı?,

Acaba geride ne bıraktım diye,

Bir şey bırakmadığınız negatiflerde ise veya bırakmadığınızı salim kafa ile düşünmüşseniz,

Yazık olmuştur, Maltepe’ye ya da kurumlara.

Korkuyorsun, insiyatif kullanamıyorsun, personeline söz geçiremiyorsun, yaptıkların eleştiriliyor ve işin garip tarafı sizin bunlardan haberiniz bile yok.

Halkının hizmetinde olamıyorsun, hizmette kusur ediyorsun, halkın kabul etmediklerini işi yapmış gibi görüyor ve Hayaller kuruyorsun ve Ben Belediye Başkanıyım diyorsun öylemi?

Maltepe’de Belediye Başkanı olarak hizmet etmek varken, Siz Kalkıyorsunuz Dünyanın türlü türlü ülkelerinden bir takım insanları Maltepe’ye getirerek bir takım gereksiz işlerin peşinden koşuyorsunuz, Geçmiş 5 yıl bu uygulamaları Maltepe’de gerçekleştirdiniz;

Söyleyin şimdi Maltepe ne kazandı.

Hiçbir şey kazanmamışsa, Hala aynı uygulamaları neden yapıyorsunuz. Bir Belediye Başkanı Bir Vakfın toplantısı için taa Rusya’ya neden gider, Hadi gittiniz diyelim, o toplantıdan ne sonuç çıkardınız ve Maltepe’ye ne fayda sağladınız.

Artık, Başkan olarak halkı klasik uygulamalarla mutlu edemezsiniz. Hizmet vermiş olamazsınız.

Çağ değişti, şartlar değişti,  sadece yol, asfalt dökmek ve bahçe duvarı yıkmakla iş bitmiyor. ( gerçi bu konularda bile ciddi sıkıntılar var ama) Halkın, ilçenin ekonomik ve sosyal ihtiyaçları görevinin dışında da olsa, en azından vatandaşın önünü açmalısınız, öncü olmalısınız

Gerçi kapasite meselesi,

Bütün bunları göze almak için kapasitenizin yeterli olması lazım, Kapasiteniz yeterli değilse tabi ki ben Belediye Başkanıyım demek için tekrar düşünmeniz lazım,

Bakınız Sn. Başkan,  bir zamanlar tesadüfler sizi bazı koltuklara ve bu koltuğa oturtmuşsa, bu Maltepe’nin ya da buradaki kurumların kadersizliğinden olmuş olabilir. İnsanların sevdiği, saydığı, değer verdiği ve otoritesini kabul ettiği vizyon sahibi karizmatik biri olmalısınız, İnsanlarla ve şehrin diğer yetkili kişi ve kurumlarıyla barışık, sözü, nazı, hatırı sayılır ve dürüstlüğünden emin olunan karaktere sahip olmalısınız,

Devletin ve milletin temel değerleri ile barışık, insanları manevi ve mecazi anlamda kucaklamalısınız.

 Herhangi bir grubun ya da nüfuzlu kişinin eline bakmamalısın, Eşit hizmet götürebilme sağduyusuna sahip, ayrımcılık, kayırmacılık gibi çok ucuz ve eski politikacı anlayışında olmamalısın, Şehrin sosyo-ekonomik rezervlerini iyi bilmeli ve bunları harekete geçirip, şehrin ihya olması için icraatlar ortaya koyabilecek projelere ve yeterliğe sahip olmalısınız, İşinde otorite ve yönetimde otoriter olmalısınız,  Bütün icraatlarınızda şeffaf ve katılımcı bir anlayışa sahip, Şehrin muhtelif sorunları için bu şunun işi öteki onun işi tarzında başarısız bir kişi vasfında değil, şehrin tüm sorunlarını bilip, bilmediği diğer sorunları da araştırıp, onları sorun olarak kabul edip, çözüme kavuşturmak için ilgili makam ve teşkilatları harekete geçirebilme kabiliyetinde olmalısınız ve Sadece işinize odaklanmalısınız.

Peki! Sayın Başkan siz öylemisiniz,

Güncel bir mevzuyu anlatacağım ve yazımı burada sonlandıracağım. Diğer konulara zamanı geldiğinde değineceğim. ( 12 Başlıkta Halktan ve örgütünüzden gizledikleriniz)

Konu Şu;

Ülkede maalesef üzülerek söylüyorum virüs salgını çıktı. İnsanlar tedirgin. Ancak Panik yapmadan tedbirlerini alarak yaşamaya çalışıyorlar. Allah Devletimize zeval vermesin gereğini fazlası ile yapıyor Elbette, Sizler de Maltepe Belediye Başkanı olarak görev yapıyorsunuz, Belediyenin Başısınız. Günlerce ortalardan kayboldunuz. Gündemle ilgili tek bir açıklama yapmadınız, Özel hayatınız olabilir, Özel Sorunlarınız olabilir sonucunda sizlerde bir insansınız,

Ancak Maltepe’de sorunlar yaşandıkça insanlar belediyenin yapması gereken hizmetleri yapmadığını gördükçe Başkan nerede sorusu ile karşı karşıya geldiniz. Bütün bu yaşananlara rağmen nerede çektirdiğiniz bile belli olmayan bir video ile halkın karşısına çıktınız.

Ben görevimin başındayım imajı verdiniz.

Hiç biri sorun değil,

Dedim ya sizde insansınız ve halka anlatamayacağınız konular olabilir. Ancak Pazartesi göreve başladınız, hiç mi düşünmediniz, Bir İlçenin Belediye Başkanıyım, Vatandaşlarımız Başkanlarını merak etmiş, onlara konu ile ilgili bir açıklama yapayım durumu özetleyeyim ben sonuçta onların oyları ile seçim kazandım diye,,,

Yok düşünmediniz.

Nereden mi çıkarıyorum;

Verdiğiniz cevaplardan,

Gelir gelmez “dedikodularla uğraşacak vaktim yok” dediniz.

Sizin işiniz Belediye Başkanlığı beyefendi, Sizin işiniz Maltepe’deki vatandaşlar…..

Neyse…

Şimdi, Sn. Başkan,

10 ya da 15 günlük süre içerisinde neredeydiniz, bu süreçte kim ya da kimlerle birlikteydiniz ya da kimlerle temas halindeydiniz.

Çıkıp borçlu olduğunuz Maltepe halkına anlatmanız gerekir.

Yok anlatmayacakmısınız.

Bir gazeteci olarak sizlerle ilgili bu konuları gün ışığına çıkarabilirim.

İsterim ki Bir Belediye Başkanı olarak Halkına karşı sorumlu bir belediye Başkanı olun, Şeffaf olun ve anlatın.

Doğruları anlatın. Karar Sizin…

Saygılarımla