Eski Maltepe Kaymakamı, şu an Kocaeli Başiskelesi Kaymakamı Necip Çakmak, ilçesinde yasaların uygulanması noktasında yaptığı çalışmalar neticesinde bir grup tarafından bazı haber siteleri ve sosyal medya tarafından linç edilerek hak etmediği hakaretlere maruz kaldı.

Linç edilen Kim,

Devletin Başiskele Mülki amiri, Kaymakam Necip Çakmak

Linç edenler Kim,

Bazıları olayın ne olduğunu bilmeyen öğrenmeye çalışan bir grup, diğeri ise Devletin Makamında ki bir kişi ile ilgili haberler yapılmış ne olursa olsun saldırayım da Hükümete ne kadar zarar verirsek diyen bir başka grup.

Konu Nedir;

Kocaeli Başiskele ilçesinde Bazı Öğretmenler Milli Eğitim Bakanı Prof.Dr.Mahmut Özer’in 81 İl Valiliğine gönderdiği genelge ile ilgili her ilçede olduğu gibi Başiskele ilçesinde de seminerler düzenlenerek Okul yöneticilerini veya öğretmenleri çağımızın vebası Corona’ya karşı uyararak sıkıntısız bir eğitim süreci yaşamak.

Yapılan Toplantıların ardından bazı öğretmenler aşı olmayacaklarını ve de PCR testi de yaptırmayacaklarını belirterek eğitime devam etmek istediklerini belirtiyor. Bu sözler üzerine de hem İlçenin Milli Eğitim Müdürü hem de İlçeni Kaymakamı Necip Çakmak, bu durum karşısında Öğretmenlerin yapması gerekenler noktasında kendilerine yasaları hatırlatarak Eğitim ve Öğretimin daha sağlıklı yapılabilmesi için bu öğretmen ya da okul yöneticileri ile toplantılar düzenleyerek durumu anlatmaya çalışıyorlar.

Tabi, bu toplantıların ardından ilçede ki bazı öğretmenler aşı olmaya zorlanıyoruz, aşı olmazsak hapse attıracaklar gibi bir takım iddialarını bazı haber siteleri veya sosyal medya aracılığı ile yaymaya çalışıyorlar.

Ne diyorlar;

“Aşı olun, ilime uyun. Bu kadar ölümden korkmayın. Kul hakkıdır. Bak ben oldum ölmedim.

Okullara alınmayacaklarını, hükümet binalarına giremeyeceklerini, polis zoruyla kelepçe takarak aşılatacağını, meslekten atmayacağını ama zorla kâğıda imza attırıp istifaya zorlayacağını’ söylemiş

Kim Söylemiş,

Başiskele Kaymakamı Necip Çakmak

Böyle bir Konu Var mı?

Asla yok

Kaymakam Necip Çakmak Ne diyor;

Ben tamamen onlarla bir ağabey gibi konuştum. Ne kelepçesi, ne polisi. Böyle şeyler asla konuşulmadı. Benim görevim aşıya özendirmek. Onlara dedim ki, “Bakın kardeşlerim bu genç yaşta sizi kaybetsek biz devlet olarak üzülürüz. Aileniz üzülür, çoluk çocuğunuz yetim kalır.”

“Siz öğretmensiniz. Dağ başında yaşayan insanlar değilsiniz. Bizim çocuklarımıza yön veriyorsunuz. Zaman gelecek başladı görüyorsunuz; uçağa, otobüse testsiz bindirmiyorlar. Böyle giderse hükümet konağına dahi testsiz giremeyeceksiniz. Gidiş ona doğru. Bakıyoruz hafta başında vakalar yükselmiş. Hafta sonuna kadar düşüyor. Hafta sonunda tekrar yükseliyor. Çünkü hafta sonu kimse dikkat etmiyor” minvalinde konuştum.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Aşı zorunlu değil Ancak PCR testi zorunlu

Bakan Özer açıklamasında "Kamuoyunda bu konuda dezenformasyon söz konusu. Öncelikle net olarak ifade etmek isteriz ki öğrencilerimize yönelik aşı ve PCR testi zorunluluğu bulunmuyor. Burada kılavuzda da yer aldığı şekliyle sadece öğretmenlerimiz değil servis şoförlerinden, servislerde görevli yardımcı personel, okullardaki idari personel, kantin ve yemekhane çalışanlarına kadar eğitim-öğretim ortamına dâhil olan tüm çalışanlarımız aşı olmak istiyorlarsa aşı olacaklar. Aşı zorunlu değil, süreç gönüllülük esasına göre işliyor. Öğrencilerimiz ile bir araya gelmesi zorunlu olan öğretmen ve okul çalışanlarımızın aşı olmayacaklarsa haftada 2 defa PCR testi yaptırma zorunluluğu var."

Bakan Özer, ayrıca tüm veli, öğretmen ve eğitim çalışanlarına aşı olmaları çağrısında bulunuyor.

Şimdi Devletin Yasaları ya da genelgeleri ortada iken, Eğitim ve Öğretimle ilgili bu denli çalışmalar yapılırken bu işi neden sulandırmak istiyorlar.

 Bir insana ya da Devletin makamlarına iftira atarak ellerine ne geçecek.

Hemen söyleyeyim,

Konu üzüm yemek değil bağcıyı dövmek

En ufak bir konuyu gerçekleri öğrenmeden sosyal medyaya taşıyanlar ya da haber yapanların amacı, Hükümete ya da Devlete zarar vermek. Ülkenin muhtelif yerlerinde olduğu gibi yalan ve algılarla hükümeti düşürmeyi amaç edenler Başiskele de de kendini göstermiş oldu.

Hatta bunu yapanlar o kadar ileri gitti ki, Başiskele Kaymakamı’nı Faşistlikle suçladılar. Sebebi de Maltepe Belediyesinin Cemevleri ibadethanedir meclis kararını Mahkemeye götürerek iptal ettirmesi.

Yasalara ve kanunlara uymak istemeyen kendi düşüncelerini kanun gibi sayıp uygulamak isteyen bir takım güruh türedi.

O güruha buradan da seslenelim,

Eğer Kaymakam Necip Çakmak, Maltepe Belediyesi meclis kararını mahkeme kararı ile iptal ettirmeseydi, Belediye Başkanının görevden alınması gerekecekti. Çünkü alınan meclis kararı Belediye Meclisinin değil, TBMM’nin görevleri arasında

Belediye Meclisleri ilçelerinde ben İlçeme yeni para birimi uygulayarak ‘’Para Basacağım’’ diye karar alırsa bu uygulanacak anlamamı taşır.

Ama Birileri ya da bir güruh kendilerini kanunların üzerinde tutarak yalan ve dolanlarla Vatandaşlarımızı kandırıyor.

Tıpkı Maltepe’de olduğu gibi…

Tavsiyem,

Devlete inanın güvenin,

Makamlarda yanlış yapanlar olabilir, onları gerçek belge ve delillerle ortaya çıkararak Devletin Makamını işgal etmesini sağlayabiliriz ama iftiralarla Devlete saldırmayalım.

Saygılarımla

Kalın Sağlıcakla