Maltepe Belediyesi ve Bernard van Leer Vakfı’nın birlikte yürüttüğü Maltepe95, ilk kavşak dönüşüm provasını Zümrütevler Mahallesi’nde yaptı. Maltepe95, Bernard van Leer Vakfı’nın İstanbul’da şehir ve erken çocukluk konusunu işleyen programı İstanbul95’in, Maltepe ayağını oluşturdu. Vakıf bu programla şehrin yöneticilerine, şehir plancılarına, mimarlara, tasarımcılara ve girişimcilere “Kenti 95 santimden, yani üç yaşındaki sağlıklı bir çocuğun boyundan görseydiniz, neyi değiştirirdiniz?” sorusunu yöneltiyor. Program, küçük yaştaki çocuklarla ailelere yönelik parklar ve sokakların tasarım ve kullanımını geliştirme çalışmalarını da kapsıyor.

Bu programda Maltepe Belediyesi ile işbirliği yapan Bernard Van Leer Vakfının Türkiye Temsilcisi Yiğit Aksakoğlu’da katıldı. Yiğit Aksakooğlu  “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs" suçlaması ile tutuklandı. 7 ay tutuklu Kalan Yiğit Aksakoğlu İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesince görülen Gezi olayları davasındaki savunmaların ardından Cumhuriyet Savcısının tutuklu halinin devam etmesi istemine karşılık Mahkeme heyetince Şartlı Tahliye edildi. Hollanda Merkezli Bernard Van Leer Vakfının Türkiye Temsilcisi Yiğit Aksakoğlu ile röportaj yapmak isteyen Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ömer Şahin’in sorularını cevapsız bıraktı. Aksakoğlu, “Proje ile ilgili soru sormak isterseniz cevaplarım ancak dava ile ilgili sorularınıza cevap vermeyeceğim" dedi.

NELER OLMUŞTU?

16 Kasım 2018, Cuma günü düzenlenen operasyonla akademisyenler Prof. Dr. Betül Tanbay ve Prof. Dr. Turgut Tarhanlı,  Anadolu Kültür’ün Yönetim Kurulu Başkanvekili Yiğit Ekmekçi, Yönetim Kurulu Üyesi Ali Hakan Altınay, Genel Koordinatörü Asena Günal ve film yapımcısı Çiğdem Mater ile Meltem Aslan, sivil toplum çalışanları Yiğit Aksakoğlu, Filiz Telek, Bora Sarı, Yusuf Cıvır, Ayşe Güzel, Hande Özhabeş gözaltına alınmıştı.

İfade işlemlerinin ardından Hande Özhabeş, Prof. Dr. Turgut Tarhanlı, Asena Günal ile Bora Sarı ve Meltem Aslan aynı gece, Prof. Dr. Betül Tanbay serbest bırakılmıştı.

Soruşturma kapsamında 20 kişi hakkında gözaltı kararı olduğu öğrenilmişti.

Sivil toplum çalışanı ve akademisyenlere yönelik 13 kişinin gözaltına alındığı operasyonda, Hollanda merkezli Bernard von Leer Vakfı'nın Türkiye Temsilcisi Yiğit Aksakoğlu, “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs" iddiasıyla tutuklandı.

7 ay tutuklu kalan Yiğit Aksakoğlu, İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesince görülen Gezi olayları davasında Savunmaların ardından görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı, Yiğit Aksakoğlu'un üzerine atılan suçun vasıf ve mahiyeti göz önüne alınarak tutukluluk halinin devamını istedi.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanık Yiğit Aksakoğlu'nun tahliyesine karar verirken, hakkında yurtdışına çıkış yasağı ve haftada bir imza vermek suretiyle adli kontrol tedbirleri getirdi.

Kamu Oyu Adına Cevap Bekleyen Sorular

1- Hollanda Merkezli Bernard Van Leer Vakfı ile hangi projeler yaptınız, hangi projeler gerçekleştireceksiniz

2- Bernard Van Leer Vakfı ile yapmış olduğunuz proje ortaklıklarından bir protokol düzenlendi mi?

3- Protokol Düzenlenmiş ise Maltepe Belediyesi Bernard Van Leer Vakfından Proje karşılığı ne kadar hibe alacak. Alınan Hibe miktarı Protokolde belirlenmişmidir.

4- Bernard Van Leer Vakfı ile yapılan protokol Maltepe Belediyesinden mi, Şirketlerinden mi yoksa Süreyya Paşa Vakfından mı yapılmıştır.

5- Bernard Van Leer Vakfı ve bu Vakfın Türkiye Temsilcisi Yiğit Aksakoğlu ile ilişkileriniz ne düzeydedir.

6- Bernard Van Leer Vakfı ile bilerek mi yoksa İnadına mı ortak proje yürütüyorsunuz.