ÖZEL HABER-ÖMER ŞAHİN- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Büyükada’da, kaldırımları işgal eden izinsiz kış bahçesi oluşturanlara karşı denetim yaptı. Denetimlerde birçok işyerinin izin almadan kaldırımları kapatarak kış bahçesi yaptıklarını görerek tutanak tutuldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı, 17.01.2020 tarihinde İBB. İmar Müdürlüğü ve Adalar Belediye Başkanlığına yazı yazarak gerekli işlemlerin yapılması istendi. Ancak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığının kaçak tespiti yaptığı 10 işletmeden biri Adalar Belediye Başkan Yardımcısı Engin Çelik’e ait çıkınca İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı işlemleri gecikmeye aldı.

Daha önce ve halen gazetemize de gelen şikâyetlerde bu kaçak yapılaşmaların gelişi güzel ve futursuzca yapıldığı hatta öyle ki kaldırımları dâhil işgal edip kapattıkları, yayaların ve engelli vatandaşların kaldırımlarda yer kalmadığı için caddeden yürümek zorunda kaldıkları dile getirilmekteydi.

Kış bahçesi adıyla anılan yapılaşmanın rant aracı gören işletmeler hiçbir yasal işlem, ruhsatlandırma yapmadan, hiçbir proje statik çalışması yapmadan etrafını çevirip üstünü açılır, kapanır tavan sistemiyle Adalar Belediye sınırları içerisinde Birçok böyle işletme olduğu bilinmekte...

BAŞKAN YARDIMCISI ENGİN ÇELİK’İN BAŞKA VUKUATLARI DA VAR.

Adalar Belediye Başkan Yardımcısı Engin Çelik’in Büyükada 23 Nisan Caddesinde bulunan Fıçı Bira adlı işletmenin kaldırımları işgal ederek izinsiz kış bahçesi yapması bir ilk değil. Başkan Yardımcısının makamını kullanarak birçok yanlışa imza attığı da iddia ediliyor.

ANAMORFOZ ADLI İŞLETMEDE ALKOL SATIŞI GENELGEYE GÖRE YASAK AMA…

Adalar Belediye Başkan Yardımcısı Engin Çelik’in işletmecisi olduğu Anamorfoz adlı işletmenin TAPDK belgesinin ilgili genelge maddelerine aykırı olduğu ve belgenin kendisi tarafından verildiği öne sürüldü.

TAPDK belgesi (Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu) alınabilmesi için içki satılan yerin ibadethanelere 100 metre mesafe olması gerekiyor. Ruhsatı kardeşi üzerine görünen, Adalar Belediye Başkan Yardımcısı Engin Çelik’in işlettiği Anamorfoz adlı yerin ise, karşısında bulunan ibadethaneye uzaklığının 100 metrenin altında olduğu öne sürülüyor.

Tütün Mamulü Perakende Satış Belgesi, Alkollü İçki Perakende Satış Belgesi veya Etil Alkol Perakende Satış Belgesi başvurusu esnasında genelgede istenen gerekli olan belgelerin arasında;

‘Perakende Alkollü İçki Satış Belgesi veya Açık Alkollü İçki Satış Belgesi almak isteyen işyerlerinin örgün eğitim kurumları ve dershaneler ile öğrenci yurtları ve ibadethanelere en az 100 metre uzaklıkta bulunduğunu belgelemek zorundadırlar. İşyerlerinin mesafe şartı uygunluğu, ruhsat düzenlemeye yetkili merci tarafından ruhsat üzerine güncel tarih ile derç edilir yâda bu şartı karşılayan ek bir yazı ile düzenlenir.‘ şartı var.

Peki bunu kim veriyor?

TAPDK belgesi (Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu) alabilmek için genelgede istenen belgeler arasında ; ‘Perakende Alkollü İçki Satış Belgesi veya Açık Alkollü İçki Satış Belgesi almak isteyenler ruhsat veriliş tarihinden itibaren 1 ay geçmiş ise, bağlı bulundukları ilçe belediyesinden örgün eğitim kurumları ve ibadethanelerden 100 metre mesafe uzaklık şartına uygunluk yazısı getirmek zorundadırlar.‘ diyor.

Bu Belgeyi de Adalar Belediye Başkan Yardımcısı Engin Çelik’e ait olan birim yani Başkan Yardımcısının kendisi veriyor.

Ada Sakinlerinin Belediye Başkan Yardımcısı Engin Çelik ile ilgili şu sözleri çok önemli ‘’ Başkan Yardımcımız Engin bey, Doğru işlere doğru imza atmadığı müddetçe onu kimse görevden alamaz’’